Необходими продукти:
40 г. свежа мая
600 мл. топла вода
2 ч.л. захар
1 с.л. сол
2 яйца
2 с.л. свинска мас пълни
с връх на стайна температура
1000-1100 г. брашно
За намазване на тестото:
50 г. много меко масло
2 с.л. прясно мляко
Маята се разтваря в подходяща
купа в 200 милилитра от топлата вода,
заедно със захарта и 100 грама брашно. Сместа се разбърква до гладка гъста каша
и се оставя на топло, докато изпълни съда в който е приготвена.
В тавичка се пресява
по-голямата част от останалото брашно и в него равномерно се разбърква солта.
По средата се оформя кладенче в което се добавят постепенно всички продукти и
се омесва тесто. Добавя се брашно, докато тестото престане да залепва по
ръцете, но в същото време е все още меко.
Готовото тесто се
оставя да втаса за 1 час.
За оформянето на
питката разделих тестото на четири топчета по 200 грама всяко. Разточих ги с размера
на тавата в която щях да пека венеца. Подредих платките една върху друга, като
всяка намазах с меко масло. По средата разрязах на триъгълници и оформих във
формата на венец.
Изпекох питката за
40 минути на 200С.
Останалото тесто
завих като кифлички по средата отново намазани само с масло и изпекох по този начин.
Всеки който е
приготвял тесто със свинска мас, знае в какво пухче се превръща то и как дни на ред, ако има шанса да оцелее остава
меко и вкусно. Който не е опитвал препоръчвам да го направи.
Прелестен блог! От 20 минути съзерцавам подред рецептите и съм много впечатлена от майсторството, с което приготвяте печивата, тортите и ястията!
ОтговорИзтриванеПо-красиво оформление на питка скоро не бях виждала! Обожавам тестото със свинска мас и съм сигурна, че питката е много вкусна!
Поздрави!
Всичко което казваш, ме кара да се чувствам специална и сигурно се изчервих :) Хубаво е човек да се чувства оценен, а ти ме накара да се почувствам така :) Благодаря ти Зори!
ОтговорИзтриванеМоля те, обръщай се към мен на ти ;)
Поздрави!
Само добър човек може да сътвори това.
ОтговорИзтриванеKAKA_RUMA, твоите думи ме докоснаха по различен начин, много ти благодаря :)
ОтговорИзтриване