За крем Сабайон:
6 яйчни жълтъка
100 г. фина захар120 мл. вино Марсала
Семената от ½ шушулка ванилия
400 г. маскарпоне
на стайна температура
400 мл. студена, течна,
неподсладена, животинска сметана за разбиване1 с.л. пудра захар
1 голям пакет или два малки, бишкоти Савоярди
За напояване на бишкотите:
500 мл. прясно
сварено, силно Еспресо
3 с.л. кафява
захар50 мл. вино Марсала
1-2 с.л. Бейлис
Какао за поръсване
при сервиране.
За истински
невероятен вкус на тирамису е необходимо използването на животинска сметана.
Вкусът е несравним.
Жълтъците се
разбъркват заедно със захарта и семената от ванилията, докато леко изсветлеят и
захарта почти се разтвори в удобен съд, подходящ за водна баня. След това се
добавя виното и сместа се поставя на водна пара. Бърка се непрекъснато, докато започне
да се сгъстява и се превърне в пухкав нежен крем Сабайон. След като се отстрани
от котлона, съдът, в който е крема, се
поставя в друга купа с ледено студена вода и бъркането продължава, докато
сместа се охлади до стайна температура. Аз запушвам кухненската мивка и
напълвам с 3-4 пръста студена вода. В нея изсипвам две опаковки с лед и
разбърквам енергично за 2-3 минути, така изстудяването става много бързо.
При сервиране,
всяко парче се поръсва обилно с хубаво натурално какао.


Изглежда невероятно твоето тирамису. Наистина е много вкусен десерт! Обичам го :)
ОтговорИзтриванеПоздрави, Таня и успешна седмица!
Много ти благодаря :) Поздрави и изпълнени с усмивки дни и за теб :)
ОтговорИзтриванеПерфектно приготвено тирамису! И у дома е любим десерт! Успех и хубава седмица, Таня!
ОтговорИзтриванеБлагодаря! Радвам се, че ви харесва :)
ОтговорИзтриванеКато нарисувано е! С такива равни ръбове съм сигурна, че и машина не би се справила.
ОтговорИзтриванеЛичи си, че и на вкус е много добро - бишкотите са напоени точно толкова, колкото ги харесвам, а и кремът е с чудна консистенция - много нежен!
Поздрави!
Твоите комплименти са много ценни за мен, Зорница :) Аз много харесвам блога ти и често съм се разхождала с теб, буквално успяваш със снимки да разказваш приказни истории!
ОтговорИзтриванеТирамису е любим десерт вкъщи и го приготвям често, може би вече съм го усъвършенствала, затова се получава добре :)
Най-добрата рецепта за тирамису от всички, които до сега съм приготвяла. Ако някой прави за първи път Тирамису, трябва непременно да ползва тази рецепта. Сърдечни благодарности за този прекрасен блог!
ОтговорИзтриване